Zespół EXTEMPORE tworzy troje doświadczonych i wszechstronnych artystów zajmujących się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka i organistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus. Zamiłowanie do kameralistyki, muzyki dawnej i odkrywania nieznanego skłoniło ich do utworzenia zespołu w 2007 roku, gdy studiowali jeszcze w Akademii Muzycznej w Katowicach. Extempore to, po 10 latach działalności, mieszanka artystycznych indywidualności, które nieprzerwanie łączy przyjaźń i pasja wspólnego muzykowania. Słuchacze koncertów Extempore szczególnie cenią autorskie interpretacje zespołu, charakteryzujące się charyzmą i polotem, połączonymi z dbałością o szczegóły.

Artyści nie boją się również muzycznych eksperymentów, dokonując własnych transkrypcji czy wykonując na instrumentach historycznych również muzykę współczesną. Zespół ma za sobą niezliczoną ilość koncertów na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą, współpracując niejednokrotnie ze znakomitymi artystami, m.in. Krystianem Krzeszowiakiem, Piotrem Olechem czy Paulem Esswoodem. Na potrzeby repertuaru wokalno-instrumentalnego, zespół rozszerza się czasem do rozmiarów kilkuosobowej kameralnej orkiestry. W 2018 r. ukazała się autorska płyta zespołu „Telemann – Solos & Trios” nagrana przy współpracy z Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Krzysztof Firlus (viola da gamba) – Muzyk, z powodzeniem łączący karierę kontrabasisty oraz gambisty, koncertujący na obu instrumentach zarówno w charakterze solisty, kameralisty, jak i muzyka orkiestrowego; wychowanek Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu (klasa Vittorio Ghielmiego) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa prof. Marka Caudle’a). Na stałe związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, {oh!} Orkiestrą Historyczną, triem muzyki dawnej Extempore. Współpracował ponadto m.in.  zKwartetem Śląskim, Le Poème Harmonique, BachAkademie Stuttgart, Leilą Schayegh, Aline Zylberajch, Markiem Toporowskim, Martyną Pastuszką czy Marcinem Świątkiewiczem. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Twórców Kultury, programu stypendialnego „Młoda Polska” oraz konkursów instrumentalnych – zarówno międzynarodowych (w Andernach, Brnie, Wrocławiu, Żorach), jak i ogólnopolskich (w Poznaniu, Łodzi, Dąbrowie Górniczej). Spośród licznych nagrań płytowych artysty wymienić można m.in. nagraną wraz z żoną – Anną Firlus – znakomicie przyjętą przez krytykę międzynarodową pierwszą polską solową płytę gambową Gamba Sonatas, nominowaną do nagrody „Fryderyk 2019”, płytę Muzyka Francuskich Mistrzów – Muzyka Zamku Warszawskiego z {oh!} Orkiestrą Historyczną (partia solowa w koncercie na viole  da gamba Le Phénix Michela Corrette) – nominacja do nagrody „Fryderyk 2018”, Telemann – Solos & Trios z Extempore Ensemble, Tansman – od tria do oktetu z Kwartetem Śląskim, Barok Progresywny z Nikola Kołodziejczyk Orchestra („Fryderyk 2016”), Music in Dresden in the Times of Augustus II the Strong z Martyną Pastuszką oraz Marcinem Świątkiewiczem czy Lithuanian birbyne and Seventeenth Century Music of Poland and Lithuania z Markiem Toporowskim i zespołem Ensemble Reversio. Prowadzi obecnie klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej  w Katowicach oraz klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Małgorzata Malke (skrzypce) – Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec mgr. Arkadiusza Kubicy. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie adt. Adama Musialskiego. Ostatni rok studiów spędziła na stypendium w Grazu (Austria), będąc pod opieką artystyczną Mag. Dominiki Falger. Jest również absolwentką klasy skrzypiec barokowych wykł. Martyny Pastuszki. Uczestniczyła w wielu warsztatach i kursach skrzypcowych prowadzonych m. in. przez Rachel Podger, Ingomara Rainera, Siemiona Yaroshevicha, Anthony’ego Spiri, Tomasza Tomaszewskiego, Piotra Pławnera. Dwukrotnie brała udział w Festiwalu Muzyki Kameralnej w Książu (2006, 2007). Jest laureatką konkursów kameralnych m. in. w Łodzi i Chorzowie. Współpracowała z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Orkiestrą Muzyki Nowej, Vienna Clasiccal Players, Ambassade Orchester, Śląską Orkiestrą Kameralną. Odkąd zajmuje się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej współpracowała m.in. z orkiestrami „Concerto Polacco”, „Collegium Marianum” z Pragi i Le Cercle de l’Harmonie z Paryża. Od 2009 r. jest także członkiem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, od 2010. r. również poznańskiej orkiestry „Arte dei Suonatori” a od niedawna kwartetu grającego na instrumentach z epoki – Equilibrium String Quarter. Jest także współzałożycielką katowickiej {oh!} Orkiestry Historyczne. Od lata związana z Anną i Krzysztofem Firlus, czego efektem jest działalność barokowego tria Extempore. Muzykę dawną wykonuje na pochodzących z 1719 r. skrzypcach francuskiego lutnika Claude’a Pierray’a. Na co dzień pracuje z najmłodszymi skrzypkami jako licencjonowany nauczyciel Metody Suzuki.

Anna Firlus (klawesyn, organy) – Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie organów oraz klawesynu. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów poświęconych interpretacji muzyki organowej, klawesynowej i kameralnej pod okiem wybitnych osobowości świata instrumentalistyki. A repertuar przez nią wykonywany obejmuje szeroki okres od Baroku aż do muzyki współczesnej. Artystka współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, takimi jak Capella Cracoviensis, Musaicum, Polska Orkiestra XVIII wieku, Capella 1547 and Flori Pari. Jest członkinią {oh!} Orkiestry Historycznej oraz współzałożycielką tria Extempore zajmującego się wykonawstwem muzyki XVII i XVIII wieku. Koncertuje w Polsce i zagranicą, zarówno w charakterze solistki jak i kameralistki, występowała na międzynarodowych festiwalach muzycznych takich jak: Mixtur im Bass, Großräschener Orgelkonzerte, Letni slavností staré hudby w Prague, Castle Festival w Brühl, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnica, All’improvviso Na polu fonograficznym spełnia się jako znakomita realizatorka basso continuo. Nagrana z mężem Krzysztofem płyta „Gamba Sonatas” nominowana była do nagrody „Fryderyk” 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna. Ponadto artystka pracuje jako akompaniator w klasie historycznych praktyk wykonawczych w Akademii Muzycznej w Katowicach.